21 wrzesień 2021

Wojewoda lubelski: o 52 zwiększyliśmy liczbę łóżek dla pacjentów covidowych

W ostatnich dwóch dniach wojewoda lubelski zdecydował o zwiększeniu liczby łóżek dla pacjentów covidowych w szpitalach w Łukowie, Chełmie, Tomaszowie Lubelskim i w Lublinie. Na oddziałach obserwacyjno-zakaźnych przybyło miejsc dla 48 pacjentów, a na oddziałach respiratorowych dla 4 osób.
REKLAMA

Podczas konferencji prasowej we wtorek woj. lubelski Lech Sprawka poinformował o zwiększeniu liczby dostępnych łóżek szpitalnych dla pacjentów z koronawirusem.

„Dzisiaj rano wydałem polecenie w stosunku do Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie, gdzie liczba łóżek dla pacjentów z potwierdzonym wynikiem została zwiększona o 10 łóżek” – powiedział Sprawka.

Dodał, że już w poniedziałek wydał trzy polecenia zwiększające liczbę dostępnych łóżek na oddziałach zakaźno-obserwacyjnych szpitali w Łukowie, Chełmie i w Tomaszowie Lubelskim. O 6 wzrosła liczba łóżek w Łukowie, o 11 w Chełmie i o 21 w Tomasowie Lubelskim. Ponadto w Tomaszowie Lubelskim przybyły 4 łóżka respiratorowe.

„Razem zwiększyliśmy liczbę łóżek o 48 na oddziałach obserwacyjno-zakaźnych i o 4 na oddziałach respiratorowych” – powiedział Sprawka. Dodał, że trwa zwiększanie liczby łóżek w szpitali w Biłgoraju, gdzie ma przybyć miejsc dla 14 pacjentów.

Wojewoda podał także informacje o dostępności łóżek covidowych w woj. lubelskim. „Na oddziałach zakaźno-obserwacyjnych dla dorosłych mamy 299 łóżek i 37 łóżek respiratorowych, co daje łączną liczbę 336 łóżek” – powiedział Sprawka. Dodał, że dla dzieci przygotowano 19 łóżek, w tym jedno respiratorowe.

Według stanu z godz. 9.00 we wtorek w szpitalach woj. lubelskiego przebywają 183 osoby zakażone koronawirusem. W tym 166 z nich jest hospitalizowanych na oddziałach zakaźno-obserwacyjnych, a 17 na oddziałach respiratorowych. W ciągu doby o 8 wzrosła liczba chorych na oddziałach zakaźno-obserwacyjnych, i o jedną osobę na oddziałach respiratorowych. Od wtorku 14 września w szpitalach przybyły 93 osoby.

Wojewoda poinformował też, że na oddziałach zakaźnych szpitali w woj. lubelskim są 133 wolne łóżka. Pod respiratorami przebywa 17 pacjentów, a 20 łóżek respiratorowych pozostaje wolnych.

Sprawka przekazał także informacje o liczbie szczepień. Wynika z nich, że dzienny wskaźnik iniekcji na Lubelszczyźnie wynosi 5 na 10 tys. mieszkańców. Oznacza to, że ostatniej doby zaszczepiło się 5 osób na 10 tys. mieszkańców województwa. To czwarty wynik w kraju. Wyższy wskaźnik mają woj. małopolskie (5,03), pomorskie (5,48) i zachodniopomorskie (6,47). Jeszcze dziesięć dni temu lubelskie było na przedostatnim miejscu.

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o stwierdzeniu 109 nowych przypadków koronawirusa w woj. lubelskim. To o 34 zakażenia więcej niż tydzień temu. Pod względem nowych zakażeń woj. lubelskie zajmuje pierwsze miejsce w kraju. „Wskaźnik zakażeń wynosi 0,52 na 10 tys. mieszkańców” – powiedział wojewoda.

W układzie powiatowym na pierwszym miejscu pod względem zakażeń jest pow. łęczyński (1,22 na 10 tys. mieszkańców).

„To jest granica strefy żółtej w przypadku planowanych obostrzeń, tak jak to było w przypadku trzeciej fali” – dodał Sprawka. Na kolejnych miejscach są powiaty: lubartowski (1,13), kraśnicki (1,05), chełmski i lubelski (po 0,77), radzyński (0,68), janowski (0,66), Zamość (0,63) i Lublin (0,62).

Wojewoda wskazał trzy główne przyczyny wysokiego wskaźnika zakażeń w woj. lubelskim. „To kwestia znacznego spadku dyscypliny społecznej w zakresie przestrzegania obostrzeń. Zwracam uwagę np. na nieprzestrzeganie zasad w komunikacji, w transporcie publicznym, jak również nieprzestrzeganie zasad dystansu społecznego” – powiedział Sprawka.

Zdaniem wojewody kolejne przyczyny wysokiego wskaźnika zakażeń w regionie to niski wskaźnik szczepień i trudności z ustaleniem personaliów osób, które miały kontakt z zarażonymi.

Wojewoda obserwuje wzrost liczby zakażeń w szkołach i w przedszkolach. Informacje o zawieszeniu tradycyjnych form kształcenia na rzecz nauki zdalnych ukazują się na stronie lubelskiego kuratorium oświaty codziennie około godz.13.00.

„Według informacji wczorajszej takich szkół w woj. lubelskim było 40. We wszystkich zadecydowano o zawieszeniu tradycyjnej formy kształcenia na rzecz zdalnej” – poinformował we wtorek Sprawka.

Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 899 008 zakażeń. Zmarły 75 503 osoby z COVID-19.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
lubelskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Radzyniu Podlaskim