7 październik 2021

Lubelskie: ponad połowa zajętych łóżek dla pacjentów z COVID-19

Około 56 proc. łóżek dla pacjentów z COVID-19 jest zajętych w woj. lubelskim. Lekarze podkreślają, że większość osób na oddziałach zakaźnych jest niezaszczepionych. Wzrost liczby pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzeniem koronawirusa notowany jest także na oddziałach ratunkowych.
REKLAMA

W Klinice Leczenia Chorób Zakaźnych Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie przebywa 18 zakażonych SARS-CoV-2. Oprócz tego jeszcze dwóch pacjentów podłączonych jest do respiratorów. Najmłodszy pacjent ma 26 lat, a najstarszy – 91 lat.

"Oddział jest pełny. Gdy zwalniają nam się miejsca, to przyjmujemy natychmiast następne osoby. Wśród pacjentów są osoby w ciężkich stanach, mamy też zgony. Aktualnie wśród zakażonych mamy tylko 4 zaszczepione osoby. Średnio stanowią one ok. 5-10 proc. zakażonych na oddziale” – powiedział podczas rozmowy z PAP dr n. med. Piotr Paprzycki z Kliniki Leczenia Chorób Zakaźnych IMW.

W czwartek po południu w klinice chorób zakaźnych SPSK1 w Lublinie zajęte były 33 z 36 dostępnych miejsc. Na oddziale zakaźnym dla dorosłych w szpitalu im. Jana Bożego – 53 na 56 łóżek.

"W szpitalu tymczasowym w Lublinie przebywa obecnie 33 zakażonych na 56 dostępnych miejsc. Wśród nich ok. 85 proc. stanowią osoby niezaszczepione" – powiedziała rzecznik szpitala Anna Guzowska.

Tłoczniej zrobiło się też na szpitalnych oddziałach ratunkowych w Lublinie. Jak powiedziała PAP ordynator SOR przy al. Kraśnickiej w Lublinie lek. Agnieszka Ponieważ, "ewidentnie widać tendencję wzrostową, jeśli chodzi o pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzeniem zakażenia".

"Podczas tej fali możemy zauważyć, że wariant delta nie daje typowych objawów COVID-19. Często jest to np. sama gorączka, a czasami nic. Widać też, że pacjenci unikają testowania przez lekarzy rodzinnych, bo boją się kwarantanny" – dodała lek. Ponieważ.

Do tej pory w woj. lubelskim wykonanych zostało 1,7 mln szczepień, z czego 805 tys. osób jest w pełni zaszczepionych.

"To stanowi 38,2 proc. z całej populacji mieszkańców Lubelszczyzny, ale pamiętajmy, że nie wszyscy są uprawnieni do szczepień. Najwięcej zaszczepionych jest w Stoczku Łukowskim (54,9 proc.), Puławach (53,9) i w Lublinie (53,6 proc.) – poinformowała PAP pełnomocnik wojewody ds. szczepień Agnieszka Wolińska. Z kolei najmniej zaszczepionych mieszka w gminach wiejskich: Serniki (26,4 proc.), Łuków (28,1 proc.) i Wojcieszków (28,4 proc.).

Z danych Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że w czwartek w regionie zajętych jest 380 z 669 łóżek dla pacjentów COVID-19, co stanowi 56 proc. Na 45 respiratorów 26 jest zajętych.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 459 nowych zakażeniach w woj. lubelskim. Siedem osób zmarło.

Autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
lubelskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Radzyniu Podlaskim