Milion złotych dla województw dotkniętych powodzią
"Tragedia, jaka dotyka drugiego człowieka, nie może pozostać bez reakcji. Stąd działania Zarządu Województwa Lubelskiego" – stwierdził marszałek Jarosław Stawiarski cytowany w komunikacie.
Stawiarski ogłosił także zbiórkę dla powodzian. Na liście najpotrzebniejszych artykułów są: butelkowana woda pitna, środki czystości, żywność długoterminowa i artykuły higieny osobistej. Akcja prowadzona jest razem z Caritasem w urzędzie marszałkowskim do najbliższego piątku.
Zbiórkę darów na terenie miasteczka ruchu drogowego przy Al. Zygmuntowskich 4 od poniedziałku prowadzi także Urząd Miasta Lublina.
Rzecznik Urzędu Miasta Chełma Damian Zieliński podał, że po poniedziałkowej zbiórce z Chełma na obszar dotknięty powodzią wyjechał samochód ciężarowy z darami.
Od wtorku – decyzją prezydenta Chełma Jakub Banaszka – przy ul. Piotra Skargi 9B otwarto centrum pomocy, do którego dostarczane będą dary dla powodzian z całego regionu. Niedługo po wybuchu wojny na Ukrainie budynek był wykorzystywany jako punkt zbiórki pomocy materialnej dla uchodźców.
"Zależy nam przede wszystkim na sprawnej koordynacji pomocy dla miast, miasteczek oraz wsi, które walczą z żywiołem" – powiedział Banaszek. Chełmski samorząd jest w kontakcie z sąsiednimi gminami, które wyraziły chęć współpracy w tym zakresie.
Zbiórkę pieniędzy i darów rzeczowych rozpoczął Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Dary można przynosić do siedziby organizacji przy ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2 w Lublinie. Wysłanie pierwszego transportu z pomocą planowane jest jeszcze w tym tygodniu.
Oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady OT kpt. Marta Gaborek poinformowała we wtorek, że na Dolny Śląsk wyruszyło 150 żołnierzy i ciężki sprzęt, w tym agregaty prądotwórcze i stacje zasilania. Głównym zadaniem terytorialsów jest umacnianie wałów przeciwpowodziowych we Wrocławiu oraz walka z wciąż pojawiającymi się przeciekami.
"To pierwsza transza sił i środków 2 Lubelskiej Brygady OT użytych do wsparcia działań ratowniczych na terenach objętych kataklizmem" – przekazała kpt. Gaborek. Pozostały sprzęt i żołnierze pozostają w gotowości.
W niedzielę na Dolny Śląsk pojechało siedmiu sterników i kierowców z dwoma łodziami i ciężarówką z 19 Nadbużańskiej Brygady OT.
Jak podał rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego PSP w Lublinie mł. kpt. Tomasz Stachyra, w nocy do województwa opolskiego dotarło sześciu strażaków z Kraśnika i Lublina, cysterna do przewozu wody i inne pojazdy.
"Strażacy przy użyciu cysterny będą mieli za zadanie dostarczać okolicznym mieszkańcom wodę do celów użytkowych. Załoga samochodu dowodzenia i łączności z Lublina będzie odpowiedzialna za wsparcie łączności radiowej na terenie prowadzonych działań przeciwpowodziowych" – poinformował kpt. Stachyra.
Od niedzieli – uzupełnił kpt. Stachyra – pluton strażaków z Lubelszczyzny pomaga mieszkańcom Opawicy (woj. opolskie). Mundurowi wypompowują wodę z zalanych domów.
Od piątku na południu i zachodzie Polski trwa powódź. Najtrudniejsza sytuacja jest na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wrocław przygotowuje się do przejścia fali kulminacyjnej na Odrze. W poniedziałek na terenach objętych powodzią rząd wprowadził stan klęski żywiołowej. (PAP)
pin/ joz/