reklama
kategoria: Miasto
20 wrzesień 2023

Radzyń Podlaski: skarb Małopolski i Łukowskiej Równiny

zdjęcie: Radzyń Podlaski: skarb Małopolski i Łukowskiej Równiny / fot. Jacek Karczmarz/(CC BY 3.0)/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
fot. Jacek Karczmarz/(CC BY 3.0)/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Radzyń to nie tylko Małopolska i ziemia łukowska – to serce Podlasia Południowego. Jego lokalizacja to połączenie tradycji, kultury i przyrody tego regionu. Przyjedź i przekonaj się sam!
REKLAMA

Tego szukamy w Radzyniu Podlaskim

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Radzyń Podlaski praca, pogoda Radzyń Podlaski, Radzyń Podlaski, spotted Radzyń Podlaski, Szkoła Podstawowa nr 2 Radzyń Podlaski.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Radzyniu Podlaskim, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
Pamiętaj, aby śledzić aktualności w Twoim Mieście!

Najstarsze zapiski informują o istnieniu osady Kozirynek na terenach, gdzie obecnie znajduje się Radzyń Podlaski, która stanowiła początek miasta. Radzyń, znane też jako Kozirynek, zostało założone 31 marca 1468 r. dzięki przywilejowi lokacyjnemu nadanemu przez króla Kazimierza Jagiellończyka Grotowi z Ostrowa, herbu Rawicz.

W wyniku nadania przywileju lokacyjnego miasto Radzyń otrzymało prawo do organizowania cotygodniowych targów oraz dwóch jarmarków rocznie. Rozkwit Radzyń Podlaski zawdzięczał swojemu korzystnemu położeniu przy szlakach handlowych prowadzących z Międzyrzeca do Kocka i Czemiernik oraz z Parczewa do Łukowa. W 1534 r. nowym dzierżawcą dóbr królewskich w Radzyniu został Mikołaj Mniszech, który był podkomorzym wielkim koronnym i starostą łukowskim. W 1544 i 1563 r. król Zygmunt August potwierdził wcześniejsze przywileje miasta.

W drugiej połowie XVI wieku Radzyń stał się jednym z głównych ośrodków kalwinizmu na obszarze Polski. Prosperujący rozwój miasta utrzymywał się do pierwszej połowy XVII wieku. W 1659 r. właścicielem miasta został Kazimierz Henryk Denhoff. Jednak sytuacja gospodarcza miasta uległa pogorszeniu wskutek wojen z drugiej połowy XVII wieku. Po okresie potopu szwedzkiego miasto straciło znaczną część swojej zabudowy. W latach 80. XII wieku właścicielem miasta został Stanisław Antoni Szczuka. W 1741 r. miasto przeszło pod własność Eustachego Potockiego.

W 1795 r/ Radzyń znalazł się pod panowaniem austriackim. W ostatnich latach XVIII wieku miasto było kontrolowane przez rodzinę Sapiehów. Od 1809 r. Radzyń był częścią Księstwa Warszawskiego, a od 1815 r. w Królestwie Polskim. W 1831 r. księżna Anna Sapieżyna sprzedała miasto rodzinie Korwin-Szlubowskich, którzy zarządzali dobrami radzyńskimi aż do 1944 r. Od 1824 do 1872 r. liczba ludności Radzynia wzrosła z 1954 osób do 3340 mieszkańców. W 1867 r. miasto otrzymało status miasteczka dzięki utworzeniu powiatu radzyńskiego.

Po I wojnie światowej populacja miasta zmniejszyła się o 25%. W 1930 r. Radzyń doświadczył pożaru, który spowodował zniszczenia w części budynków na Rynku I i II oraz w ul. Ostrowieckiej.

Pierwsze bombardowanie Radzynia podczas II wojny światowej miało miejsce 9 września 1939 r. W wyniku ataku znaczna część budynków mieszkalnych i gospodarczych została zniszczona. Miasto zostało ostatecznie wyzwolone spod okupacji hitlerowskiej 23 lipca 1944 r.

Radzyń Podlaski w statystykach
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Radzyń Podlaski
9.9°C
wschód słońca: 05:59
zachód słońca: 19:06
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Radzyniu Podlaskim

kiedy
2025-05-11 17:00
miejsce
Radzyński Ośrodek Kultury, Radzyń...
wstęp biletowany
kiedy
2025-10-19 19:30
miejsce
Radzyński Ośrodek Kultury, Radzyń...
wstęp biletowany
kiedy
2026-01-21 17:00
miejsce
Kino Oranżeria, Radzyń Podlaski,...
wstęp biletowany