5 październik 2021

Zwłoki noworodka znaleziono w pokoju 27-latki

fot. PAP
Prokurator zlecił dodatkowe badania zwłok noworodka, które znaleziono w sobotę w jednym z domów w gm. Izbica (Lubelskie) - poinformowała we wtorek zamojska prokuratura. Biegli mają ocenić, czy dziecko urodziło się żywe; sekcja nie dała kategorycznej odpowiedzi.
REKLAMA

We wtorek biegli przeprowadzili sekcję zwłok noworodka, które znaleziono w sobotę w jednym z domów w gm. Izbica. Jak poinformował PAP zastępca prokuratora rejonowego w Zamościu prok. Jarosław Rosołek, dziecko urodziło się w około siódmym miesiącu ciąży. Podczas sekcji pobrany został materiał biologiczny do dodatkowych badań.

"Biegli nie są w stanie odpowiedzieć w sposób kategorycznie na kluczowe pytania: Czy dziecko urodziło się żywe? Czy było zdolne do samodzielnej egzystencji? Jaka była przyczyna jego śmierci? Od wyników sekcji będzie uzależniony dalszy tok postępowania" - powiedział prokurator.

Zwłoki znaleziono w pokoju 27-latki, która parę godzin wcześniej trafiła do szpitala w Krasnymstawie. Według ustaleń prokuratury, badający kobietę ginekolog stwierdził, że w nocy z piątku na sobotę urodziła ona dziecko. 27-latka nie przyznała się do ciąży. Obecnie jest w szpitalu.

"Na chwilę obecną stan kobiety nie pozwala, żeby z nią prowadzić jakiekolwiek czynności" – poinformował Rosołek. Dodał, że prokuratura prowadzi postępowanie w kierunku zabójstwa, ale do tej pory nikomu nie postawiono zarzutów.

Według ustaleń prokuratury, w sobotę rano 27-latka została przewieziona przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala w Krasnymstawie. "Została przebadana przez lekarza ginekologa, który stwierdził, że w nocy urodziła dziecko. Ona nie przyznawała się, żeby taka sytuacja miała miejsce. Nie mówiła nic na ten temat" – powiedział Rosołek.

Badający kobietę lekarz zawiadomił dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie. "Po godz. 11 w sobotę otrzymaliśmy zgłoszenie, które dotyczyło 27-letniej kobiety z gminy Izbica. Personel medyczny szpitala w Krasnymstawie przekazał, że została przewieziona do nich w dosyć ciężkim stanie na oddział ratunkowy i prawdopodobnie jest po niedawno przebytym porodzie" – powiedziała mł. asp. Jolanta Babicz z KPP w Krasnymstawie.

Dyżurny skierował do domu kobiety patrol policji. "W momencie, kiedy funkcjonariusze wchodzili na posesję jeden z członków rodziny powiedział im, że w pokoju tej kobiety, za łóżkiem, znalazł noworodka. Dziecko było zawinięte w lniane torby na zakupy" – powiedział prok. Rosołek.

Jak poinformował prokurator, ratownicy medyczni potwierdzili zgon dziecka. Sekcję przeprowadzono w Zakładzie Medycyny Sądowej w Lublinie.

Według ustaleń prokuratury, partner 27-latki jest za granicą. Przesłuchano członków jego rodziny. "Żadna z tych osób nie wiedziała, że kobieta jest w ciąży" – powiedział prok. Rosołek. Dodał, że jeszcze w sobotę stan zdrowia kobiety był ciężki, ale później się poprawił. "Obecnie nie jest to stan, który zagrażałby życiu" – powiedział prokurator.(PAP)

Autor: Piotr Nowak, Gabriela Bogaczyk

pin/ gab/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
lubelskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Radzyniu Podlaskim