reklama
21 marzec 2023

Alcest przypomniał mi, że po południu jest arytmetyka, więc powiedziałem: Dobrze - i nie poszliśmy do szkoły

zdjęcie: Alcest przypomniał mi, że po południu jest arytmetyka, więc powiedziałem: Dobrze - i nie poszliśmy do szkoły / pixabay/7128067
21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także Dzień Wagarowicza, co oznacza, że wielu uczniów zdecydowało się dzisiaj opuścić lekcje.
REKLAMA
Pochodzenie słowa "wagary" wywodzi się z łacińskiego słowa "vagari", co oznacza błąkać się lub wałęsać się. Nie jest jasne, kiedy dokładnie zaczęto obchodzić Dzień Wagarowicza, ale wiadomo, że jest on obchodzony zarówno w Polsce, jak i w niektórych częściach Litwy.

Wagary - co to?

Słowo "wagary" wywodzi się z łaciny, gdzie "vagari" oznacza włóczenie się, błąkanie lub wałęsanie. Pod koniec XIX wieku polscy uczniowie obowiązkowo uczyli się łaciny i sprytnie pożyczyli to słowo, aby określić swoją nieobecność w szkole. Początkowo ucieczka ze szkoły była określana jako "wagusy" - takie słowo pojawia się w powieści "Przedwiośnie" autorstwa Żeromskiego. Z czasem jednak uczniowie zaczęli używać słowa "wagary".

Dlaczego w pierwszy dzień wiosny?

Tradycja obchodzenia dnia Wagarowicza 21 marca pojawiła się prawdopodobnie w latach 80. Jej źródła można doszukiwać się w fantazji uczniów, którzy nie mieli ochoty przebywać w szkole w pierwszym dniu wiosny. Zwyczaj ten przetrwał do dzisiaj, a podejmowane są próby uporządkowania go i "zalegalizowania", na przykład przez organizowanie festynów, konkursów lub wycieczek do ciekawych miejsc zamiast zwykłych zajęć szkolnych.

Wiele uczniów, szczególnie starszych klas, preferuje spędzanie tego dnia po swojemu. W niektórych szkołach nieobecności są traktowane z przymrużeniem oka, podczas gdy w innych nie ma możliwości usprawiedliwienia jakiejkolwiek absencji, a wobec nieobecnych uczniów wyciągane są konsekwencje.

Jeśli chcesz świętować, rób to z rozsądkiem

Przestępstwa popełniane przez młodocianych, według policyjnych statystyk, najczęściej mają miejsce podczas wagarów. Dlatego przez cały rok stróże prawa monitorują parki, dworce, galerie handlowe oraz saloniki gier w poszukiwaniu uciekających ze szkoły uczniów. W pierwszy dzień wiosny policja podejmuje działania mające na celu zapobieganie przestępstwom i łagodzenie skutków związanych z aktywnością młodych wagarowiczów, którzy czasami dopuszczają się aktów wandalizmu pod wpływem alkoholu.

Podobne święta w innych krajach

W Stanach Zjednoczonych istnieje tradycja Skip Day, którą obchodzą zwykle uczniowie najstarszych klas, dzień po studniówce lub innym ważnym wydarzeniu. Niektóre szkoły akceptują ten zwyczaj i pozwalają uczniom wybrać dzień, wymagając jednocześnie wcześniejszego powiadomienia nauczycieli. Początki tej tradycji sięgają lat 30. XX wieku.
W dniu 13 listopada każdego roku hiszpańscy uczniowie zamieszkujący Wyspy Kanaryjskie obchodzą Fuga de San Diego, czyli ucieczkę św. Diego z Alkali. Ta tradycja sięga już 1919 roku i jest nadal kultywowana.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Radzyń Podlaski
2.8°C
wschód słońca: 07:17
zachód słońca: 15:22
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Radzyniu Podlaskim

kiedy
2024-12-06 19:00
miejsce
Radzyński Ośrodek Kultury, Radzyń...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-07 16:00
miejsce
Radzyński Ośrodek Kultury, Radzyń...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-11 18:00
miejsce
Radzyński Ośrodek Kultury, Radzyń...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-15 18:00
miejsce
Radzyński Ośrodek Kultury, Radzyń...
wstęp biletowany